Fortepianarium

Fortepianarium

Fortepianarium to magiczne miejsce w postindustrialnym krajobrazie Górnego Śląska. Unikalna kolekcja klawesynów, dawnych fortepianów, fisharmonii i analogowych elektronicznych instrumentów klawiszowych. Miejsce spotkań z dobrą muzyką.

Koncerty

Koncerty w fortepianarium odbywają się zawsze w 1-szą lub 2-gą niedzielę miesiąca o godzinie 17.00.
Bilety-cegiełki w cenie 10zł.

O IDEI POWSTANIA FORTEPIANARIUM…

Współczesny pianista rzadko zdaje sobie sprawę, że instrument, na którym gra ma historię. Tymczasem w XIX wieku sztuka budowania i udoskonalania fortepianu przeżywała niebywały rozkwit przynosząc zalew instrumentów o najrozmaitszych kształtach, dekoracji, brzmieniu, funkcjach… Również inne instrumenty, w tym XX-wieczne analogowe instrumenty elektroniczne, to wielobarwny świat fascynujący bogactwem. Naszym dalekosiężnym celem jest zbieranie i ochrona zachowanych egzemplarzy, żywych przykładów mariażu sztuki, rzemiosła i techniki doskonale wpisujących się w ideę ochrony piękna przedmiotów i obiektów „industrialnych”. Być może stworzenie wspólnego projektu zakładającego rekonstruowanie takich instrumentów? Celem bliskim jest natomiast po prostu znalezienie domu – domu otwartego! – dla naszych prywatnych zbiorów i zapraszanie do niego gości w ramach koncertów i kursów mistrzowskich.

CEL
  • tworzenie żywej przestrzeni dla ekspozycji zabytkowych (i w większości grających, sprawnych) fortepianów – cudownych zabytków techniki, sztuki i rzemiosła XVIII-XX wieku oraz innych instrumentów klawiszowych (analogowych instrumentów elektronicznych)
  • stworzenie przestrzeni wystawienniczej, koncertowej i warsztatowej
  • zabezpieczenie bezpiecznych warunków dla instrumentów
  • propagowanie idei łączenia postindustrialnego dziedzictwa z osiągnięciami myśli muzycznej- działalność edukacyjna i kulturotwórcza.
Możliwość lekcji w ramach Dnia Otwartego
08.03.2024
Możliwość lekcji w ramach Dnia Otwartego

Zainteresowanych tym, jak uczę zapraszam w czwartek 14.03.2024 do sali 23 w Akademii Muzycznej w Krakowie przy ul. św. Tomasza! Godz. 10-13.00

Tabulatura Oliwsko-Braniewska
20.01.2024
Tabulatura Oliwsko-Braniewska

to świetne źródło muzyki instrumentalnej późnego renesansu. Myślę, że udało się stworzyć wartościową i kolorową wizję tego repertuaru. A z mojej strony kilka fajnych dyminucji! 

19.12.2023
Z Andreasem Böhlenem. Koncert finałowy Mid Europe Early Music Days, 2023.

Dostępny zapis koncertu finałowego Świętokrzyskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Autorski projekt Andreasa Böhlena z ogromną ilością fletowych improwizacji, które gra po prostu świernie. Ogromna radość występu z tym fantastycznym muzykiem.

12.08.2023
Cembalo Leopolis.

Zapraszam do posłuchania rejestracji koncertu z Festiwalu Muzyki Dawnej we Lwowie. 

Marek Toporowski

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Marek Toporowski - FB

 Marek Toporowski - YT

 marektoporowski.blogspot.com